Jaunieji Šiaulių savanoriai iš dviejų mokyklų – Šiaulių universitetinės gimnazijos ir Šiaulių Sandoros progimnazijos, – miesto viešojoje bibliotekoje aktyviai konsultavo vyresniojo amžiaus gyventojus skaitmeninių technologijų naudojimo klausimais. Ši iniciatyva vyko Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos trijuose padaliniuose: Saulės ir Lieporių filialuose bei Vaikų literatūros skyriuje.
Po keturis moksleivius iš Šiaulių universitetinės gimnazijos bei Šiaulių Sandoros progimnazijos nuo balandžio iki birželio mėnesio surengė 12 konsultacijų, kuriose sudalyvavo daugiau nei 15 senjorų. Konsultacijų metu jaunieji savanoriai stengėsi atsakyti į visus jiems kylančius klausimus, – o jų daugiausia buvo apie tai, kaip išlikti saugiems socialiniuose tinkluose, kaip naudotis kompiuteriais bei išmaniaisiais telefonais, tam tikromis programėlėmis, elektroniniu paštu, senjorus taip pat domino paieškos internete galimybės.
Bibliotekos darbuotojai gyrė šią iniciatyvą, nes ji padėjo stiprinti ryšius su vietos bendruomene. „Ši veikla natūraliai papildo mūsų jau vykdomas skaitmeninio ir medijų raštingumo ugdymo veiklas, kurioms bibliotekoje jau eilę metų skiriamas didelis dėmesys. Naujos iniciatyvos praplečia bibliotekos veiklų ratą, o ši ypatinga dar ir tuo, jog suteikia galimybę bendradarbiauti skirtingoms kartoms ir mokytis vieniems iš kitų“, – teigia Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė ryšiams su visuomene Jurgita Januševičiūtė-Taralė.
Skaitmeninio raštingumo konsultacijose dalyvavusieji senjorai gerai vertino šią veiklą, pabrėždami jos naudą tiek jiems patiems, tiek jaunuoliams bei bibliotekai. Jaunieji savanoriai su entuziazmu dalijosi savo žiniomis, padėjo senjorams geriau pažinti skaitmeninių technologijų subtilybes, padrąsino išbandyti naujas programėles. Tai tikrai svarbu, nes šiuolaikinėje visuomenėje gebėjimas naudotis išmaniaisiais įrenginiais yra būtinas.
Jurgita Januševičiūtė-Taralė džiaugiasi gera pradžia ir konsultacijų sėkme: „Pirmieji savanorių ir senjorų susitikimai buvo labai sėkmingi, o dalyvių atsiliepimai puikūs. Ši savanoriška veikla ne tik padėjo senjorams įgyti naujų įgūdžių, bet ir suteikė jaunuoliams galimybę pritaikyti savo žinias praktikoje, ugdyti bendravimo įgūdžius ir stiprinti bendruomeniškumo jausmą.“ Ji tikisi, jog veikla nenutrūks ir tęsis toliau bei išplis ir į kitus bibliotekos filialus Šiaulių mieste.
Iniciatyvos įgyvendinimą koordinuojančios asociacijos „Langas į ateitį“ vadovė Rita Šukytė teigia: „Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šios iniciatyvos, kuri skatina kartų bendradarbiavimą ir skaitmeninių įgūdžių ugdymą, įgyvendinimo. Jaunųjų savanorių veikla Šiaulių mieste yra puikus pavyzdys, kaip bendradarbiaujant galima kurti prasmingas ir naudingas iniciatyvas, kurios geriausiai tenkina vietos bendruomenės poreikius ir prisideda prie visuomenės gerovės.“
Jaunimo konsultacijos rengiamos Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai kartu su Šiaulių universitetine gimnazija ir Šiaulių Sandoros progimnazija prisijungus prie Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje novatoriškos iniciatyvos „Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi“, kuria siekiama mažinti kartų atotrūkį, suteikiant jauniems asmenims galimybę konsultuoti senjorus, skatinant skaitmeninių įgūdžių ugdymą ir kartų bendradarbiavimą. Iniciatyvos vykdytojai siekia, jog jaunimo ir senjorų IRT mentorystės veikla taptų reikšminga kiekvienos vietos bendruomenės iniciatyva.
Daugiau apie iniciatyvą skaitykite https://www.langasiateiti.lt/projects/lietuvoje/skaitmenines-atskirties-mazinimas/.